mapa

Gmina Krasiczyn położona jest we wschodniej części województwa podkarpackiego, nieopodal Przemyśla. W większości leży po prawej stronie rzeki San. Obejmuje obszar 12478 ha, w tym ok. 7000 ha stanowią lasy i zakrzaczenia (czyli ok. 70% powierzchni gminy ).

Pozostałą część stanowią użytki rolne. W skład gminy wchodzi 15 sołectw w których zameldowanych jest na pobyt stały 5001 osób (stan na 31-12-2014 r.). Krasiczyn liczy 609 mieszkańców (stan na dzień 31-12-2014 r.). Najliczniejszą wioską w gminie są Prałkowce - 887 mieszkańców (stan na 31-12-2014 r. - dodatkowo około110 osób zameldowanych na pobyt czasowy głównie w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej i Domu Dziecka "MOJA RODZINA"). Odległość od centrum miasta Przemyśla wynosi 11 km. Na trasie tej kursują regularnie autobusy PKS, oraz prywatni przewoźnicy. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 28 w kierunku Bieszczad. Pozostałe drogi łączące poszczególne sołectwa z gminą mają powierzchnię twardą są przejezdne w każdych warunkach klimatycznych. Gmina posiada wodociąg (z ujęciem wody w Przemyślu) w miejscowościach: Prałkowce, Dybawka, Tarnawce, Krasiczyn, Śliwnica, Korytniki (osiedle). Posiada także własną oczyszczalnię ścieków w Krasiczynie, wraz z kanalizacją w Krasiczynie Śliwnicy, Dybawce, Korytnikach (+ oddzielna oczyszczalnia), Olszanach (+oddzielna oczyszczalnia), Tarnawcach (+ oddzielna oczyszczalnia). Gmina jest również w większości zgazyfikowana. Trwają prace zmierzające do telefonizacji całej gminy. Przez teren gminy przebiega światłowód. Do inwestycji wykonanych w latach 1994 –1998 należy zaliczyć: oczyszczalnię ścieków w Krasiczynie, gazyfikację w Brylińcach, salę gimnastyczną w Krasiczynie, oświetlenie uliczne w Korytnikach, mostek na rzece w Rokszycach, kanalizację w Śliwnicy, Krasiczynie oraz w Prałkowcach. Ponadto wodociągi w Krasiczynie, Dybawce, i Tarnawcach oraz Śliwnicy, modernizacja mostu na rzece San do Korytnik. Następnie wykonano kanalizację w Dybawce i Śliwnicy, świetlicę w Kruhelu Wielkim, oświetlenie uliczne Krasiczyna, a także zmodernizowano szalety publiczne w Krasiczynie. Na terenie gminy znajduje się ponad 1100 budynków, z czego ponad 95% to obiekty murowane. Gmina Krasiczyn leży w obszarze Parku Krajobrazowego Pogórza Przemysko – Dynowskiego w atrakcyjnym pod względem historycznym i przyrodniczym obszarze. Gmina posiada bogatą i unikalną florę i faunę. W rzece San znajduje się duża ilość ryb, a w lasach okalających Krasiczyn jest dużo grzybów wielu gatunków. Główną atrakcją gminy jest zabytkowy XVI – wieczny zamek klasy ”0” zwany Perłą Renesansu (www.krasiczyn.com.pl), otoczony pięknym parkiem w stylu angielskim. Można tutaj także oglądać zespół fortyfikacji obronnych z okresu I wojny światowej. Ponadto są tu liczne ciekawostki historyczne i geologiczne z pięknymi miejscami widokowymi wzdłuż tras turystycznych. Atutem jest czyste powietrze, woda i niezdegradowana gleba. Gmina od 2010 roku liczy 15 sołectw (patrz odnośnik - miejscowości gminy). Do 2010 roku w skład gminy wchodziła miejscowość Kruhel Wielki, licząca ok. 160 osób i 239 ha powierzchni - ale została ona przyłączona do m. Przemyśl.